DNS
1869-ben Friedrich Miescher kémikus fedezte fel a molekulát, amit ma dezoxiribonukleinsavnak, azaz DNS-nek nevezünk. Az 1900-as évek elején a biokémikusok felismerték a DNS kémiai alkotóelemeinek rendszerét, és azt, hogy hogyan alkotnak ezek az anyagok láncszerű molekulát. 1950-ben Erwin Chargaff biokémikus megállapította, hogy a DNS felépítése fajonként eltérő. James Watson és Francis Crick molekuláris biológusok 1953-ban fedezték fel a DNS kettős spirál alakú szerkezetének modelljét, mely új korszakot nyitott a biológia szakterületén. Felfedezésük lehetővé tette a DNS megismerését, mely minden sejtünk magjában megtalálható.
A DNS molekula egy hosszú, csavart létrára hasonlít. Az emberi genom, vagyis a teljes génkészlet, körülbelül hárommilliárd kémiai létrafokból áll. A tudósok bázispároknak hívják az egyes létrafokokat, mert mindegyik két kémiai anyagból áll. A létrafokokat alkotó anyagok négyfélék lehetnek, melyeket az első betűjük alapján A (adenin), C (citozin), G (guanin) és T (timin) betűvel jelölnek. A létrafokok sorrendje és a bennük megtalálható alkotó anyagok határozzák meg a DNS-be kódolt egyedi információt.
A DNS átadódik, amikor egy sejt osztódik vagy az élőlény szaporodik. Ez a két folyamat az élet alapfeltétele. Egy élő szervezet akkor használja a DNS-ben tárolt információt, amikor például ki kell cserélni egy elöregedett vagy beteg sejtet, vagy ha jellemvonásokat kell átörökíteni egy utódra.
A molekuláris mikrobiológia az 1960-as évektől kezdődően elkezdte megfejteni a DNS-ben kémiai úton megtalálható kódot.
Napjainkban a DNS-diagnosztika egy olyan élvonalbeli módszer, amely forradalmasítja az orvosi diagnosztika területét. Ez a technika lehetővé teszi az egészségügyi szakemberek számára, hogy azonosítsák a különféle betegségeket, például a rákot, a fertőző betegségeket, a myogén rendellenességeket, és meghatározzák ezek megfelelő kezelését.
A DNS-ben kódolt információk elemzése hozzájárul az egészség megőrzéséhez és a származás kutatáshoz, a DNS megőrzése és a DNS kapszula pedig emlék funkciót is betölt.